Indywidualny Przedsiębiorca – Zalety i Wady
on Sierpień 12, 2010
in Własna Firma
Posiadanie oraz prowadzenie własnej działalności gospodarczej (choćby bardzo małej firmy), niesie ze sobą wiele korzyści:
- Niezależność. Nie masz nad sobą zwierzchników. Sam sobie wyznaczasz godziny pracy. Możesz pracować godzinę tygodniowo albo 12 godzin dziennie. Możesz pracować wczesnym rankiem lub późnymi wieczorami. Sam sobie wyznaczasz jak długo i jak często masz urlopy, a gdy chcesz to pracujesz bez przerwy. To ty decydujesz, które zlecenia przyjmujesz i wyznaczasz termin kiedy je wykonasz. Masz możliwość wdrażania swoich własnych pomysłów mimo iż innym mogą wydawać się one bezsensowne.
- Korzystne opodatkowanie. Możesz wybrać dla swojej firmy liniową stawkę podatkową (19%). Możesz odliczać od dochodu różnego rodzaju wydatki jak np. samochód oraz jego koszta eksploatacji, komputer wraz z oprogramowaniem, sprzęty RTV, narzędzia czy rachunki telefoniczne, a płacisz minimalną składkę ZUS.
- Szybko rejestrujesz oraz likwidujesz firmę (w porównaniu z innymi rodzajami działalności gospodarczej).
- Niższe ceny niektórych produktów. Możesz odliczyć VAT i wliczyć je w koszty. Realna cena komputera wartego 3000 zł będzie kosztował nawet mniej niż 2000.
- Klarowny podział praw i obowiązków ustalany przez właściciela firmy czyli Ciebie.
- Stosunkowo niskie koszta rejestracji i prowadzenia firmy. Nie musisz płacić podatku od czynności cywilno-prawnych jak w przypadku spółek.
- Brak przymusu prowadzenia pełnej księgowości. Wystarczy podatkowa księga przychodów i rozchodów.
- „ Nadgodziny”. Mimo, że to ty ustalasz czas swojej pracy to często będziesz zmuszony pracować więcej niż 12h, żeby utrzymać firmę.
- Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku związany nie tylko z konkurencją.
- Potrzeba utrzymania odpowiedniego poziomu sprzedaży produktów i usług. Wiążą się z tym kolejne inwestycje, przeprowadzanie badań rynkowych, a czasem zaciąganie kredytów czy pożyczek.
- Konieczność podjęcia ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
- Ponoszenie konsekwencji prawnych. Polskie prawo wymusza na właścicielach firmy znajomość oraz dostosowywanie do wciąż zmieniających się przepisów prawnych takich np. kodeks pracy, zady higieny pracy i bezpieczeństwa.
- Prowadzenie dokumentacji podatkowej i ZUS. Jest to związane z ciągłym borykaniem się z biurokracją oraz niejasnym prawem i jego kruczkami. Wymusza to na przedsiębiorcy korzystanie z pomocy biur rachunkowych.
- Konieczność podjęcia odpowiedzialności finansowej za siebie i pracowników.
- Potrzeba zmiany formy działalności w przypadku chęci zbudowania dużej korporacji.
Share This Post